Miękka tkanina, kolorowe tło, frędzle i duże wyraźne kwiatowe lub geometryczne wzory, które nawiązują nie tylko do polskiego folkloru, ale także do etnicznych motywów orientalnych – te cechy sprawiają, że chusta w ludowym stylu może stać się oryginalnym elementem każdej stylizacji. Można nosić ją zamiast szalika do okryć wierzchnich, a udrapowana na ramionach zastąpi sweter w chłodnych pomieszczeniach. A oto garść inspiracji, jak wykorzystać ten efektowny dodatek!
Stylizacje „na ludowo”
Zespoły pieśni i tańca, koła gospodyń wiejskich i amatorskie zespoły teatralne docenią chustę w stylu folk jako uzupełnienie stroju ludowego czy też sposób nawiązania do etnicznych korzeni. Oryginalne chusty góralskie występują najczęściej w kolorze białym, czerwonym, czarnym i kobaltowym. Ozdobione są różnobarwnymi wzorami kwiatowymi wraz z charakterystyczną „parzenicą”. Sprawdzą się one w tradycyjnych, jak i nowoczesnych interpretacjach stroju ludowego, inspirowanych choćby teledyskami popularnej wokalistki Cleo. Ludowe chusty z Krateczka.pl są duże, uszyte z miękkiej, dobrze układającej się i łatwej w pielęgnacji tkaniny. Dzięki temu idealnie sprawdzą się do wszelkiego typu stylizacji „na ludowo”, a nawet jako efektowny element scenografii.
Moda w stylu „folk”
Elementy ludowe, pojawiające się w modzie, trudno przypisać do konkretnego stylu – pojawiają się w stylu folkowym, boho czy inspirowanym modą hippisowską. Lubią one towarzystwo materiałów o widocznej fakturze, dzianin z wyrazistym splotem, sztucznych futer, lnu i , na zasadzie kontrastu, materiałów w stylu wojskowym. Chustka paisley będzie stanowiła świetny zestaw z parką, dżinsami i ciężkimi butami. Prosta stylizacja z luźnym, wełnianym swetrem, kolorową, szeroką spódnicą i kozakami zyska w połączeniu z klasyczną chustą góralską w duże, wyraźne kwiaty. Bawiąc się w takie zestawienia, warto stosować zasadę, że któryś z odcieni obecnych na chuście pojawi się także na pozostałych częściach garderoby – pomoże ona zachować spójność stylizacji, mimo mieszania ze sobą różnych wzorów i faktur.
Klasyka z odrobiną ekstrawagancji
Chusta w stylu folkowym może posłużyć do ożywienia nawet najbardziej klasycznych, poprawnych stylizacji. Udrapowana na szyi, z powodzeniem może zastąpić efektowną biżuterię. W takim wydaniu powinna łączyć się raczej z gładkimi tkaninami. Można też sięgnąć po mniej „ludowe”, bardziej stonowane połączenia kolorystyczne – odpowiednia będzie chusta szara, biała, beżowa czy czarna z kolorowymi akcentami. Ciepła chusta ożywi klasyczny płaszcz w neutralnym kolorze, można ją także połączyć z bazowymi elementami ubrania, takimi jak marynarka czy prosty golf.