Strój gości komunijnych – dla niej i dla niego
Komunijna stylizacja dla mamy lub innej krewnej powinna opierać się na stylowej klasyce – sukienki o eleganckim fasonie, spodnie czy spódnica uzupełnione eleganckim żakietem sprawdzą się idealnie. Na taką okazję nie warto kierować się modowymi nowinkami. Liczy się przede wszystkim fason korzystnie dobrany do figury oraz odpowiednia tkanina. Cienka wełna, jedwab czy szlachetne materiały bawełniane idealnie układają się na sylwetce i zawsze wyglądają z klasą. Jeżeli chodzi o paletę kolorystyczną, doskonałym wyborem będzie ta jasna, pastelowa – stonowany beż, optymistyczny róż, jasne błękity, lawenda, miętowa zieleń czy pogodne żółcienie będą dobrze korespondować z radosnym charakterem tego święta. Panowie mają z wyborem stroju znacznie mniej problemów. Wystarczy dobry jakościowo garnitur o kroju dobranym do sylwetki. Najbardziej eleganckim kolorem na tego typu okazję jest granat. Nie jest on tak formalny jak szary ani poważny jak czarny, choć te dwa ostatnie kolory też mogą się sprawdzić w połączeniu z jasną koszulą i dobranym do niej starannie krawatem.
Jakie dodatki do stroju wybrać?
Prostotę stroju można zrekompensować sobie stylowymi dodatkami. Panie powinny uzupełnić kreację dyskretną biżuterią i elegancką, niewielką torebką – może to być na przykład kopertówka lub szykowna listonoszka. Gołe nogi nie wyglądają dobrze w zestawieniu z eleganckimi kreacjami, ale można założyć do nich cienkie rajstopy lub pończochy w naturalnym kolorze bez połysku, które dodatkowo pełnią funkcję korygującą. Kropką nad „i” będą eleganckie szpilki lub pantofelki na niewielkim obcasie. Panowie mogą sięgnąć po jedyną akceptowalną, męską biżuterię, czyli klasyczny zegarek. Uzupełnieniem dla garnituru będą poza tym eleganckie półbuty, pasek oraz krawat.
Najczęstsze błędy w wyborze stylizacji na komunię
Komunia odbywa się w kościele, więc strój rodziców i gości powinien wyrażać szacunek do miejsca kultu. Obnażone kolana i ramiona, przejrzyste kreacje, widoczne elementy bielizny są zdecydowanie w złym guście. Problem zbyt wydekoltowanej sukienki czy bluzki warto zlikwidować za pomocą bolerka czy eleganckiego szala, który można zdjąć po wyjściu z kościoła. Przyjęcie komunijne ma najczęściej charakter uroczystego obiadu, więc nie powinno się wybierać na tę okazję wieczorowych, weselnych kreacji z dużą ilością koronek, cekinów, falbanek czy okazałej biżuterii. Również zbyt jaskrawe kolory będą stanowiły dysonans. Generalnie, zasada „mniej znaczy więcej” sprawdza się tutaj doskonale. Panowie powinni pamiętać, że do garnituru nosi się wyłącznie koszule z długim rękawem oraz unikać sportowych elementów stroju – w tym przypadku jeansy czy adidasy nie będą najlepszym wyborem.